Vykurovacie obdobie

26.10.2014 18:15

Vážený občania.

Zimné vykurovacie obdobie je sprevádzané zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiarov v rodinných a obytných domoch. Tieto požiare zvyčajne spôsobujú vysoké materiálne škody
a často pri nich dochádza aj k ujme na zdraví osôb, dokonca ku stratám na ľudských životoch. Je preto povinnosťou všetkých občanov prijímať také opatrenia, aby sa vzniku požiarov predišlo.
Najčastejšie zisťované nedostatky sú nevyhovujúci technický stav komínov, nesprávna inštalácia a obsluha vykurovacích telies, neodborná manipulácia s otvoreným ohňom a horľavými kvapalinami, ponechanie detí bez dozoru, odkladanie žeravého popola na nebezpečných miestach a do horľavých nádob a žiaľ aj úmyselné podpaľačstvo.

Pre občanov a podnikateľské subjekty vyplývajú povinnosti pri používaní tepelných spotrebičov a komínov, pri ich inštalácii, výstavbe a údržbe zo zákona č. 314/2001 Z.z. o ochrane pred požiarmi v platnom znení. V jeho obsahu je pod hrozbou sankcie uložená povinnosť pre podnikateľov a občanov zabezpečovať pravidelné čistenie a kontrolu komínov. U nových stavieb alebo novopostavených komínov ide najmä o odborné preskúšanie komínov osobami s odbornou spôsobilosťou pred pripojením spotrebiča na komín, pri zámene lokálneho spotrebiča palív na ústredný alebo etážový zdroj tepla, pri zmene druhu paliva a po stavebných úpravách na telese komína. Konkrétne lehoty čistenia a vykonávania kontrol komínov stanovuje vyhláška MV SR č. 401/2007 Z.z. Platí tu zásada, že kontrola a čistenie musia byť vykonané najmenej raz v roku a najlepšie je to vykonať bezprostredne pred začatím vykurovania.
Zvýšenú pozornosť je potrebné venovať vykurovaniu zemným plynom a súčasné vytápanie v kozuboch alebo iných spotrebičoch na tuhé palivo. V takých prípadoch treba pamätať, že napájanie spotrebičov s rôznym druhom paliva na ten istý komínový prieduch predpisy o ochrane pred požiarmi nepovoľujú. Prvoradým predpokladom na predchádzanie požiarom je dobrý technický stav vykurovacích telies a základnou podmienkou je, že na vykurovanie sa smú používať len certifikované zariadenia, ktoré prešli skúškami. Je zakázané používať svojpomocne vyrobené alebo iné provizórne zdroje tepla.

Zopár dobre myslených rád k predchádzaniu vzniku požiarov:


- neprekurujte vykurovacie telesá, neskladujte a nesušte v ich blízkosti horľavé materiály a neponechávajte ich bez dozoru,
- nepoužívajte k rozkurovaniu horľavé kvapaliny, najmä benzín, petrolej či denaturovaný lieh,
- dbajte na to, aby vykurovacie telesá – sporáky, pece a pod. boli umiestnené na nehorľavej podložke predpismi určených rozmerov a odborne zaústené do komínových prieduchov,
- popol z vykurovacích telies vysýpajte zásadne do nehorľavých a uzatvárateľných nádob,
- dávajte pozor na dohasínajúce sviečky- nenechávajte bez dozoru deti v blízkosti palivových spotrebičov, elektrotepelných spotrebičov, elektrických a iných spotrebičov ako aj v blízkosti otvoreného ohňa,
- dbajte na to, aby neboli ponechané v prevádzke a bez dozoru také spotrebiče, ktorých technické parametre a vyhotovenie vyžadujú trvalý dozor, ako napr. tepelné spotrebiče bez automatickej regulácie.
- dodržujte predpismi stanovené zásady pre skladovanie a používanie horľavých kvapalín, kovových tlakových nádob na propán-bután, tuhé palivá a iné materiály.


Vyhláška MV SR č. 401/2007 Z. z..stanovuje lehoty na čistenie a kontrolu komínov nasledovne:

komíny pre spotrebiče na tuhé a kvapalné palivá do 50 kW 1 x za 4 mesiace
komíny s vložkou pre spotrebiče na plynné palivá do 50 kW 1 x za 12 mesiacov
komíny bez vložky pre spotrebiče na plynné palivá do 50 kW 1 x za 6 mesiacov
komíny pre spotrebiče na tuhé a kvapalné palivá nad 50 kW 1 x za 2 mesiace
komíny pre spotrebiče na plynné palivá nad 50 kW 1 x za 6 mesiacov.
Čas venovaný dodržiavaniu bezpečnej manipulácii so spotrebičmi sa Vám určite oplatí, pretože dôsledná prevencia Vám ochráni zdravie a majetok.


V prípade hroziaceho nebezpečenstva sa snažte konať pokojne, s rozvahou a bez paniky. Najprv chráňte život a zdravie, až potom majetok. Prípadný požiar čo najskôr ohláste členom DHZO, Hasičskému a záchrannému zboru na linku č. 150 alebo na linku tiesňového volania č. 112.