Jarné vypaľovanie trávy a porastu

Hasiči Radia !!!

Po dlhej zime sa jar začína ozývať naplno – zobudením prírody, pohybom živočíchov, ale aj činnosťou človeka. Zvýšené riziko prinášajú typicky jarné požiare, spôsobené neopatrnosťou pri spaľovaní odpadov v záhradách alebo v lesoch. Hasiči varujú najmä pred tradičným nešvárom – vypaľovaním suchej trávy, čo je činnosť veľmi nebezpečná a zo zákona zakázaná. Bohužiaľ, ani jeden rok nie je výnimkou.
Málokto si uvedomuje, že tieto aktivity priamo ohrozujú ľudské životy !

Zdanlivo taká bezpečná činnosť, akou je spaľovanie zhrabaných porastov, môže spôsobiť neblahé následky. Oheň v otvorenom priestore sa môže veľmi rýchlo vymknúť kontrole a spôsobiť tak škody nielen na životoch, ale aj na majetku či v životnom prostredí, ale tiež aj ekologické škody, napr. stratou časti lesa či úhynom živočíchov. Stačí trochu neopatrnosti, nepozornosti či panika.
V posledných dňoch sa začínajú množiť požiare v prírodnom prostredí – požiare suchej trávy, krovín, lesných porastov, ale aj odpadov. Teplé jarné počasie láka ľudí k spaľovaniu biologického odpadu (zvyšky starej trávy, lístia, vetiev).

Pamätajte na to, že vypaľovanie porastov je podľa zákona o ochrane pred požiarmi striktne zakázané ! V prípade porušenia tohto zákazu hrozí podľa zákona fyzickej osobe pokuta až do výšky 331 € (10 000,- Sk), resp. v blokovom konaní do výšky 33 € (1 000,- Sk), právnickej osobe alebo fyzickej osobe-podnikateľovi môžu hasiči uložiť pokutu až do výšky 16 596 € (500 000,- Sk.)

Občania by sa mali oboznámiť aj so všeobecne záväznými nariadeniami obce, ktoré vo väčšine prípadov upravujú aj spôsob spaľovania odpadov na voľnom priestranstve – a niekedy aj zakazujú. Spaľovanie nie je jediný spôsob, ako sa zbaviť biologického odpadu, je možné zbaviť sa ho napr. kompostovaním, ukladaním do špeciálnych kontajnerov alebo do zberných dvorov.

Nech je pre nás všetkých varovaním, že mesiac apríl dlhodobo patrí medzi mesiace, keď horí najčastejšie. Aj keď v minulom roku horelo najviac v mesiacoch február a marec. Veľmi záleží na počasí, napr. najviac horelo v rokoch 2002 a 2003 vplyvom klimatických podmienok (nadmerné sucho a teplo). Vďaka nim výnimkou prestávajú byť požiare lesných a trávnatých porastov aj v ostatných častiach roka.
Nie je možné spaľovať všetko. Podľa zákona o ovzduší je možné v otvorených ohniskách spaľovať len drevo, drevené uhlie. Spaľovanie plastov, gumy alebo iných materiálov, ktoré obsahujú chemické látky, je zakázané.
Povinnosti občanov pri spaľovaní odpadov ustanovujú aj ďalšie zákonné normy, napr. zákon o lesoch, zákon o ovzduší, zákon o odpadoch alebo vyhlášky jednotlivých obcí.